mihandownload
07 مرداد 1401 - 09:57

آغاز تور آسیایی پلوسی از امروز؛ سفر به تایوان در هاله‌ی ابهام

بعد از هشدارهای قهرآمیز چین درباره سفر احتمالی رئیس مجلس نمایندگان آمریکا به تایوان، منابع آگاه گفتند تور آسیایی نانسی پلوسی امروز آغاز می‌شود اما سفر به تایوان همچنان در دست بررسی است.

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، شبکه آمریکایی «سی‌ان‌بی‌سی» به نقل از دو منبع آگاه گزارش داد «نانسی پلوسی» رئیس مجلس نمایندگان آمریکا روز جمعه در راس یک هیأت رسمی کنگره به آسیا می‌رود، اگرچه هنوز مشخص نیست که آیا این سفر شامل توقف در تایوان می‌شود یا خیر.

یکی از منابعی که بعدازظهر پنجشنبه برنامه سفر را بررسی کرد، گفت که سفر تایوان در این برنامه «غیرقطعی» ذکر شده است. تور آسیایی پلوسی شامل سفر به کشورهای متحد آمریکا در آسیا شامل ژاپن، کره جنوبی، مالزی و سنگاپور خواهد بود.

خبرگزاری «بلومبرگ» اولین بار گزارش داد که هیأت پلوسی روز جمعه، آخرین روزی که مجلس نمایندگان آمریکا قبل از تعطیلات ماه اوت جلسه برگزار می‌کند، این سفر را آغاز خواهد کرد.

طبق گزارش سی‌ان‌بی‌سی، «ریک لارسن» عضو مجلس نمایندگان آمریکا و رئیس گروه کاری دو حزبی آمریکا و چین گفت که مقامات چینی او را تحت فشار قرار داده‌اند تا سفر پلوسی به تایوان را متوقف کند. وی در مصاحبه‌ای گفت که یکی از مقامات سفارت چین با دفتر وی تماس گرفته و از او خواسته که به پلوسی بگوید سفرش را لغو کند.

به‌رغم هشدارهای تند چین، پلوسی از قانونگذاران ارشد آمریکایی دعوت کرده تا در این سفر به او بپیوندند. گزارش‌های قبلی مبنی بر اینکه پلوسی ممکن است به تایوان سفر کند، هشدارهای شدید چین را در پی داشته مبنی بر اینکه پکن در صورت پا گذاشتن او به این جزیره ۲۴ میلیون نفری که چین آن را تحت کنترل خود می‌داند، واکنشی «قاطعانه» بروز خواهد داد.

«هو ژجین» سردبیر سابق روزنامه دولتی «گلوبال تایمز» چین در توییتی نوشت: اگر ایالات متحده نمی‌تواند او را مهار کند، اجازه دهید چین او را مهار و مجازات کند. نیروی هوایی ارتش آزادیبخش خلق چین مطمئناً دیدار او را مایه شرمساری برای خود او و ایالات متحده خواهد کرد.

یکی از این منابع آگاه مورد استناد شبکه آمریکایی گفت پلوسی در طول هفته میزبان جلساتی در دفتر خود در مورد سفر آسیایی و جنجال تایوان بوده است. این منبع گفت که با توجه به احتمال تشدید تنش نظامی، بحث در مورد یک دیدار احتمالی بسیار حساس بود.

طبق این گزارش، جو بایدن رئیس‌جمهور آمریکا که پنجشنبه در تماس تلفنی با «شی جین پینگ» رئیس‌جمهور چین صحبت کرد، نگرانی‌های خود را در مورد سفر احتمالی پلوسی به تایوان ابراز کرده است. بایدن گفته که مقامات نظامی ایالات متحده به وی گفته‌اند سفر به تایوان در حال حاضر ایده خوبی نیست.

تنش‌ها بر سر تایوان از جمله موضوعاتی بود که بایدن و شی در تماس تلفنی با یکدیگر درباره آن گفت‌وگو کردند. طبق روایت طرف چینی از این تماس، شی جین‌پینگ به بایدن گفت: کسانی که با آتش بازی می‌کنند، می‌سوزند. امید است که ایالات متحده در این مورد تیزبین باشد.

با این حال طبق گزارش ان‌بی‌سی، قانونگذاران هر دو حزب آمریکا از پلوسی حمایت کردند و از او خواستند که این سفر را انجام دهد و بر حمایت ایالات متحده از این جزیره تأکید کند.

انتهای پیام/م

منبع: فارس
شناسه خبر: 489420