mihandownload
14 مرداد 1401 - 15:11

امام جمعه سیرجان: ستاد بحران کشور در حوادث آینده پیش بینی اجرایی داشته باشد

کرمان - ایرنا - امام جمعه سیرجان، تلفات انسانی و خسارات فراوان سیل اخیر کشور را ناشی از نبود آمادگی و پیش بینی نشدن حوادث عنوان کرد و گفت: مدیریت بحران باید متحول شود و برای حوادث آینده نیز راهکارها و پیش بینی های لازم و اجرایی را داشته باشد تا این همه خسارت در حوادث برای مردم به بار نیاید.

به گزارش خبرنگار ایرنا، حجت الاسلام سیدمحمود حسینی در خطبه های نماز جمعه این هفته سیرجان افزود: تحول در مدیریت بحران کشور امری ضروری است تا با راهکارهای لازم از خسارات جبران ناپذیر جلوگیری شود.

وی تلفات انسانی و خسارات فراوان را در سیل اخیر کشور ناشی از عدم آمادگی و پیش بینی حوادث عنوان و از همکاری مردم در بحران سیل گذشته قدردانی کرد و اظهار داشت: مردم در این مدت واقعا پای کار بودند و کمک می کردند اما مسئولان باید در شرایط عادی و هم اکنون، حالت های پیشگیری از بحران سیل و دیگر حوادث طبیعی را بررسی کنند و راهکارهای لازم را بیاندیشند و عملیاتی و فوری در این بخش اقدام کنند تا از بروز بحران های دیگر جلوگیری شود.

وی بر توجه به مطالبات مردم تاکید و تصریح کرد: مردم همیشه مطالبات و خواسته های بحق و قانونی دارند که باید به آنها توجه شود و ضرورت دارد به این مطالبات رسیدگی و به موقع اجرایی شوند.

امام جمعه سیرجان ادامه داد: اما هنوز علی رغم خواسته همین مردم که در کنار مسئولان بودند و هستند مطالبات قانونی و بحقشان به خاطر دخالت های سلیقه ای نادیده گرفته می شود و توده مردم از این وضع نگران و ناراحت هستند.

حجت الاسلام حسینی همچنین با تسلیت شهادت ایام عزای حضرت امام حسین (ع) و یاران با وفایش بر تداوم روضه های خانگی در دیگر ایام سال تاکید کرد و افزود: این سنت حسنه در طول تاریخ ما ایرانیان بوده و در سیرجان که به نام شهر دارالحسین لقب گرفته روضه های خانگی وجود داشته و دارد اما تاکید بر افزایش این مجالس و استمرار در طول سال است.

خطیب جمعه سیرجان از جوانان در هیات های مذهبی هم خواست نظارت کامل بر مراسم داشته باشند و انتظامات داخلی هیات ها و دستجات عزاداری را خودشان برعهده بگیرند و چنانچه مواردی پیش آمد برطرف کنند.

وی گفت: جوانان در هیات های عزاداری می توانند همراه و همکار نیروهای انتظامی در این زمینه باشند و با و سرو سامان دادن به نظم مراسم از مشکلات احتمالی جلوگیری شود و همیشه شاهد برگزاری مراسم عزاداری باشکوه و خوب در سطح شهرستان باشیم.

وی به فلسفه قیام حضرت امام حسین(ع)پرداخت و گفت: این قیام بزرگترین حرکت علیه ظلم و استبدا برای نجات اسلام و مسلمین بوده و هست.

وی اظهار داشت: امام حسین (ع) فرموند من برای اصلاح امت جدم و امر به معروف و نهی از منکر قیام کردم که در نهایت به رسوایی و نابودی بنی امیه منتهی شد و خیلی ها هم که بعد از آن حضرت قیام کردند به تاسی از امام حسین بود که اگر با بصیرت در کنار امام و زمان خویش قرار می گرفتند نتیجه در زمان خودش گرفته می شد و ریشه ظلم و استبداد بنی امیه و یزید پایان یافته بود.

امام جمعه سیرجان  به پیشرفت ایران اسلامی نیز اشاره کرد و گفت: توسعه قدرت دفاعی کشور یک ضرورت اجتناب ناپذیر بوده و خواهد بود و جمهوری اسلامی در شرایط تحریمی با اتکا به توان خود در ساخت پهباد به موفقیت های رسیده است و با تمام توان از این دانش در توسعه صلح و ثبات استفاده می کند.

وی ادامه داد: اما جای تعجب دارد غربی ها با شنیدن خبر فروش پهپاد ایرانی به روسیه، فریادشان بلند شده و حرفی از کمک های  تسلیحاتی خود برای جنگ افروزی در منطقه نمی زنند و همچنان به بهانه دفاع از اوکراین تسلیحات را به  منطقه ارسال می کنند.

منبع: ایرنا
شناسه خبر: 536603